Defekt

reż. Maciej Dutkiewicz

Serial sensacyjny osadzony w realiach współczesnej Polski, opowiadający historię ambitnej pani prokurator Elżbiety Ginter, w tej roli Magdalena Cielecka i podstarzałego komisarza policji Witolda Kosmali, granego przez Piotra Fronczewskiego.

W pierwszej serii (2003, 4 odcinki) prowadzone jest śledztwo w sprawie upadłości kilku warszawskich banków. Początkowo główni bohaterowie nie darzą się sympatią, jednak udaje im się wkrótce nawiązać nić porozumienia wraz z odkrywaniem rozmiaru afery, którą tropią.  W drugiej serii (2006, 5 odcinków) Elżbieta Ginter rezygnuje z pracy w prokuraturze.
W tajemniczych okolicznościach ginie dziennikarz Andrzej Krauze, z którym Ginter miała wziąć ślub. Była pani prokurator prosi o pomoc w wyjaśnieniu sprawy Kosmalę, który przeszedł na emeryturę i zaszył się na wsi. 

Brodnica i Pojezierze Brodnickie planem filmowym

Reżyser Maciej Dutkiewicz do kręcenia drugiej serii wybrał zabudowę Brodnicy, sceny kręcono m.in. na Dużym Rynku, pod Bramą Chełmińską, ul. Zduńską a budynek magistratu  przy ul. Kamionka stał się siedzibą Prokuratury Rejonowej. Ekipa filmowa gościła również na urokliwych terenach Pojezierza Brodnickiego w Górznie, w osadzie Traczyska na terenie Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego oraz w miejscowości Anielewo i Tama Brodzka, na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Zdjęcia do serialu realizowano w 2004 roku. 

Ciekawostki

 ⦁ Tytułową piosenkę do serialu wykonuje Ryszard Rynkowski od lat mieszkający w Zbicznie na Pojezierzu Brodnickim.

Tytuł serialu nawiązuje do tzw. defektu genetycznego Einhorne’a, teorii, wedle której pięć procent ludzkości posiada strukturę genetyczną uodparniającą ją na korupcję i narzuca bezwzględność w dążeniu do celu. Takim „defektem” odznacza się prokurator Ginter.

Metryczka filmu

„Defekt”

Polska 2003 – 2006, serial telewizyjny 

Reżyseria: Maciej Dutkiewicz

Scenariusz: Maciej Dutkiewicz, Michał Komar

Zdjęcia: Bogdan Stachurski

Muzyka: Jerzy Satanowski 

Produkcja: Telewizja Polska

 

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Brodnica
Brodnica_