Dark Joanna

Właściwie Joanna Jagła, urodziła się w 1965 roku w Toruniu, jest piosenkarka i aktorką.

Ukończyła studia na Wydziel Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Wystąpiła w ponad 500 spektaklach „Metra” musicalu z muzyką Janusza Stokłosy, librettem Agaty Miklaszewskiej i Maryny Miklaszewskiej, wyreżyserowanym przez Janusza Józefowicza. Grała m.in.: w nowojorskiej premierze spektaklu. Znana jest jako piosenkarka, pierwszą płytę „Nie bój się latania” nagrała w 1995 roku. W 2001 roku wyprodukowała recital z piosenkami o miłości „Przytul mnie” , grała go w Teatrze Nowym w Warszawie. W 2002 roku wzięła udział w przedstawieniu muzycznym „Ostatni bal – listy do Agnieszki Osieckiej” autorstwa Hanny Bakuły. W 2005 roku artystka wydała drugą płytę zatytułowaną „Dark night” oraz trzecią „Bajki gwiazd”, której towarzyszyło również wydanie książki o tym samym tytule. Na swoim koncie ma również cykle koncertów piosenek poetyckich, akompaniował jej urodzony w mieście Toruń pianista jazzowy Bogdan Hołownia. W 2009 roku ukazała się kolejna płyta, tym razem z największymi standardami światowych przebojów zatytułowana „Bar Nostalgia”.

Joanna Dark aktorką była kilkukrotnie. W 1992 roku zagrała m.in.: obok Bogusława Lindy, w filmie Roberta Glińskiego „Wszystko co najważniejsze” , potem u Jacka Bromskiego w obrazie „To ja złodziej” (2000) a jej piosenka zatytułowana „Senna jak lawina” znalazła się na płycie z muzyką do filmu. Dwukrotnie zagrała również role serialowe, w „Marzeniach do spełnienia” (2001-2002) oraz w 2011 roku w „Przepisie na życie”. Artystka zaśpiewała piosenkę czołówkę „Krąg życia” do polskiej wersji językowej „Króla Lwa”.

W 2014 roku Joanna Dark skończyła podyplomowy Wydział Kształcenia Głosu i Mowy w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i założyła własną firmę Wonder Voice, w której prowadzi treningi głosu i ekspresji interpersonalnej.

Prywatnie jest żoną autora tekstów piosenek, scenarzysty i dziennikarza Marka Dutkiewicza.

 

Wybrana Filmografia

  • 1992 – „Wszystko co najważniejsze” reż. Robert Gliński
  • 2000 – „To ja złodziej” reż. Jacek Bromski
  • 2001-2002 – „Marzenia do spełnienia” (serial)
  • 2011 – „Przepis na życie” (serial)

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach