Dandourian Magdalena

Magdalena Dandourian to aktorka, producentka, reżyserka, a także autorka scenariuszy telewizyjnych. Urodziła się 12 października 1971 roku w Grudziądzu. W swoim rodzinnym mieście ukończyła I LO im. Bolesława Chrobrego. Jest absolwentką prywatnej Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej SPOT w Krakowie.

Aktorka zadebiutowała rolą Niusi Horowitz w 1993 roku, w filmie „Lista Schindlera” znanego reżysera Stevena Spielberga. Dramat wojenny przedstawia historię Oskara Schindlera, przedsiębiorcy, który uratował podczas II wojny światowej 1100 Żydów przed obozem koncentracyjnym. Magdalena Dandourian zagrała u boku takich gwiazd jak Liam Neeson czy Ralph Fiennes.

Z kolei rok później w filmie Władysława Pasikowskiego „Psy II: Ostatnia Krew” zagrała Nadię, bohaterkę która zostaje przywieziona do Polski z byłej Jugosławii przez Wolfa (Artur Żmijewski) jako wojenny łup. W produkcji zagrali także Cezary Pazura i Bogusław Linda.

Aktorka pojawiła się na ekranie również za sprawą dramatu obyczajowego „Cudowne miejsce” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego, w którym zagrała rolę Młódki. Film z 1995 roku ukazuje losy młodego księdza, który zostaje proboszczem w małej wiosce.

Magdalena Dandourian w 2002 roku wyreżyserowała film dokumentalny „Pamięć o Enigmie”, który stał się zapisem uroczystości w Wielkiej Brytanii, na cześć polskich naukowców, którzy w 1932 roku złamali kod Enigmy.

Obecnie aktorka jest redaktorką naczelną magazynu „Life and More”. Zajmuje się również produkcją programów telewizyjnych.

 

Wybrana filmografia

  • 1993 – „Lista Schindlera” reż. Steven Spielberg
  • 1994 – „Psy II: Ostatnia Krew” reż. Władysław Pasikowski
  • 1995 – „Cudowne miejsce” reż. Jan Jakub Kolski
  • 2002 – „Pamięć o Enigmie”

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Grudziądz
DCIM103GOPRO

Grudziądz

pełen artykuł