Ciechowski Grzegorz

Grzegorz Ciechowski to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków. Urodził się w Tczewie, 29 sierpnia 1957 roku, zmarł nagle 22 grudnia 2001 roku. W latach szkolnych Ciechowski rozwijał swoje zainteresowania muzyczne i literackie: grał na flecie i pianinie, występował – jako flecista – w chórze i w zespołach Nocny Pociąg, a od 1976 w Jazz Formation. Na studia wybrał się do Torunia na polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Tam zaczął profesjonalną karierę muzyczną. Jest twórcą toruńskiej grupy Republika, jednego z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki.

Autor, kompozytor, muzyk, wokalista, instrumentalista, flecista, kompozytor, producent. Ciechowski debiutował w 1976 roku w roli flecisty zespołu Jazz Formation, półtora roku później trafił do Res Publiki Jana Castora, którą przekształcił w 1980 roku w Republikę. Oba zespoły działalność artystyczną zaczynały w toruńskim klubie studenckim Od Nowa.

Republika szybko zyskała status wielkiej gwiazdy, odnosząc ogromny sukces albumami „Nowe sytuacje” i „Nieustanne tango”. Zespół stał się jednym z motorów rockowego „boomu” w Polsce pierwszej połowy lat 80-tych,  w czym wielka zasługa właśnie Ciechowskiego, wokalisty i twórcy niemal całego repertuaru grupy. Zespół grał wtedy w składzie Paweł Kuczyński, Zbigniew Krzywański i Sławomir Ciesielski oraz Grzegorz Ciechowski.

Od 1986 roku (po rozpadzie Republiki) występował z sukcesami jako Obywatel G.C., twórca takich płyt jak „Obywatel G.C.”, czy „Tak, tak!”. Wprowadził również w szeroki obieg kultury popularnej polską muzykę ludową, komponując i nagrywając jako Grzegorz z Ciechowa.

Był też współautorem sukcesu i producentem płyt między innymi takich wykonawców jak Kasia Kowalska, Justyna Steczkowska, Krzysztof Antkowiak czy Katarzyna Groniec, a dla niektórych z nich pisał również teksty pod pseudonimem Ewa Omernik.

Ciechowski kilkukrotnie tworzył muzykę do filmów. Jednym z nich był film Janusza Kijowskiego „Stan strachu”, którego akcja dotyczy historycznych wydarzeń związanych z wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Napisał również muzykę m.in. do „Mojej Angeliki” w reżyserii Stanisława Kuźnika, „The Magic Brothers” Tomasza Magierskiego,  krótkiego filmu Mariusza Wilczyńskiego “ Śmierć na 5”
czy niemieckiego serialu „Schloss Pompon Rouge” dla telewizji RTL.

Na podstawie noweli Ciechowskiego Roland Rowiński napisał scenariusz i wyreżyserował film pt. „Obywatel świata” w 1991 roku, opowieść o tęsknocie
za miłością, która nigdy się nie spełniła. W filmie wystąpili m.in. Jan Frycz, wywodząca się z Torunia Adrianna Biedrzyńska, Marek Kondrat i Mirosław Baka.

Tuż przed śmiercią, w 2001 roku Ciechowski ukończył muzykę do „Wiedźmina”, filmu fantasy w reżyserii Marka Brodzkiego, będącego adaptacją kultowej serii książek o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. Scenariusz napisał Michał Szczerbic, a rolę tytułową powierzono Michałowi Żebrowskiemu. Pośmiertnie, Ciechowski został
za swoje kompozycje uhonorowany Polską Nagrodą Filmową Orzeł 2002, w kategorii najlepsza muzyka filmowa.

22 grudnia 2001 roku Grzegorz Ciechowski zmarł nagle w jednym z warszawskich szpitali. Śmierć artysty przerwała pracę nad wieloma jego pomysłami.
W Toruniu odbywają się liczne wydarzenia kultywujące, pamięć po wielkim muzyku. W 2017 roku premierę miał film toruńskiego reżysera Ryszarda Kruka pt. „Republika. Narodziny legendy”.

Wybrana filmografia

  • 1982 – „Koncert” reż. Michał Tarkowski
  • 1989 – „Stan strachu” reż. Janusz Kijowski
  • 1991 – „Obywatel świata” reż. Roland Rowiński
  • 1992 – „The Magic Brothers” reż. Tomasz Magierski
  • 1999 – „Moja Angelika” reż. Stanisław Kuźnik
  • 2001 – „Wiedźmin” reż. Marek Brodzki
  • 2002 – „Śmierć na 5” reż. Mariusz Wilczyński

Wybrane nagrody

Polskie Nagrody Filmowe – Orzeł dla najlepszej muzyki za film “Wiedźmin” i inne.

Ważna produkcja:

Republika. Narodziny legendy
Ciechowski 1-2

Republika. Narodziny legendy

reż. Ryszard Kruk

pełen artykuł

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach

Produkcje filmowe w regionie, zwiazane z postacią:

Republika. Narodziny legendy
Zdjęcie ilustracja

Republika. Narodziny legendy

reż. Ryszard Kruk

czytaj dalej