Miasto Chodecz położone jest na Pojezierzu Kujawskim, w powiecie włocławskim. Prawa miejskie uzyskał po raz pierwszy 1442 roku.
Miasto stopniowo się rozwijało, a otrzymane w wieku XVI przywileje monarsze, tylko to przyspieszyły. Wzniesiono murowany kościół i zamek, a ludność zajmowała się rolnictwem, handlem oraz rzemiosłem.
Wiek XVII przyniósł falę kryzysów. Miasto niszczało przez wojnę szwedzką, liczne zarazy, pożary, kradzieże dokonane przez Prusaków, w skutek czego przekształciło się w osadę rolniczą. Chodecz zaczął wychodzić z kryzysu po odnowieniu przywilejów pod koniec XVIII stulecia. W tym samym czasie w mieście osiedlali się ewangelicy. W 1822 roku odnowiono prawa miejskie, co pozwoliło na rozwój gospodarczy osady.
Od lat 70. rosła liczba zakładów uspołecznionych i prywatnych, starano się także o stworzenie ośrodków wczasowych i turystycznych, współpracując z zakładami z Włocławka czy Łodzi. W Chodczu wybudowano amfiteatr i kąpielisko, jednak nie udało się zrealizować pomysłu, aby miasto stało się ośrodkiem uzdrowiskowym, w związku z czym plan budowy sanatoriów nie został wykonany. Obecnie miasto to wciąż głównie region rolniczy, jednak walory krajobrazowe umożliwiają jego rozwój w zakresie turystyki i rekreacji.
Z najważniejszych zabytków warto wspomnieć o neogotyckim kościele św. Dominika i późnobarokowym zespole sakralno-cmentarnym, do którego należy kościół św. Jakuba, szpital oraz katakumby chodeckie z końcówki XVIII wieku.Pod koniec XIX wieku zbudowano wiatrak Koźlak, w całości wykonany z drewna, który działał do lat 40. XX wieku. W rejestrze zabytków województwa kujawsko-pomorskiego znajduje się zespół dworski Chodeczek wraz z dworem z 1904 roku oraz parkiem.
W Chodczu, w 2011 roku, nakręcono sceny do niezależnego filmu „Nawiedzona Polska” hiszpańskiego reżysera Pau Masó, opowiadającego historię młodej pary, która po przyjeździe do domku na wsi, doświadcza zjawisk paranormalnych.
Tu kręcono:
Warto zobaczyć w pobliżu...