Chełmża

Chełmża jest jednym z najstarszych miast ziemi chełmińskiej, jej dzieje sięgają neolitu, natomiast prawa miejskie otrzymała 1251 roku, stając się jednocześnie siedzibą diecezji chełmińskiej. W tym samym roku rozpoczęto wznoszenie kościoła katedralnego, będącego jednym z największych kościołów gotyckich na ziemi chełmińskiej.

To w Chełmży, po przegranej bitwie pod Grunwaldem, biskup chełmiński Arnold Stapil, złożył hołd polskiemu królowi Władysławowi Jagielle.

Przez burzliwe wieki historii miasto nie znalazło dobrych warunków do rozwoju. Niszczone przez liczne przemarsze wojsk, w czasie szeregu wojen, dwukrotnie w czasie „potopu szwedzkiego”, w czasie wojny siedmioletniej przez Chełmżę przechodziły armie saskie, szwedzkie, rosyjskie. Miary nieszczęść dopełniła wielka epidemia dżumy w latach 1708-1710 oraz pożar, który strawił niemal całe miasto w 1762 roku.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego obok szeregu reprezentacyjnych willi, wzniesiono w mieście piękną i efektowną wieżę ciśnień. Budowla ta była jedną z pierwszych tego rodzaju konstrukcji miejskich na Pomorzu, o ile nie pierwszą
na terenach ówczesnej Polski. Ta siedmiokondygnacyjna neogotycka wieża jest jednym z charakterystycznych budynków miasta

W  Chełmży znajduje się prawdopodobnie jedyny w Polsce pomnik Charlie Chaplina. Pomnik ten stoi przy jednym ze sklepów przy ul. Paderewskiego, znajdującym się niedaleko wspomnianej wieży ciśnień.

Niewątpliwie uroku Chełmży dodaje jej położenie. Leżące nad  Jeziorem  Chełmżyńskim miasteczko tętni życiem kulturalnym, które skupia się wokół Chełmżyńskiego Domu Kultury. W gminie Chełmża powołano do życia Centrum Inicjatyw Kulturalnych, zwane „wędrującym domem kultury”.

To właśnie w Chełmży akcję swojego serialu umieścił Łukasz Palkowski, reżyser Belfra, jednego z najciekawszych polskich seriali ostatnich lat. Ukazując uroki jej XIX-wiecznej architektury, wędruje z widzem tajemniczymi uliczkami ożywiając chełmżyński rynek. Niektóre sceny powstawały na ulicach starego miasta w Chełmży, prowadzących
do plaży jak np. ulica Wodna.

Bohaterów serialu spotykamy często w okolicach chełmżyńskiej plaży, a w kadrach widać bar „Kozaczek”, który zagrała restauracja Mistral przy ul. Łaziennej.

Chełmża w Belfrze, intryguje, hipnotyzuje i prezentuje nieznany obraz miasta.

Chełmżyńska plaża, na której spotykamy bohaterów Belfra, stała się też plenerem  w krótkometrażowym filmie Jędrzeja Bączyka pt. „Kojot”, który opowiada historię o poszukiwaniu miłości przez zbuntowanego nastolatka – Adasia. Reżyser w swym filmie obok miejskiej plaży, wykorzystał urokliwe uliczki starego miasta oraz hangar Hufca ZHP przy ulicy Sądowej.

W Pluskowęsach położonych w gminie Chełmża kręcono zdjęcia do filmu Bernarda Marwińskiego pt. „Panienka z chmur”. Zdjęcia kręcone były w pałacu neogotyckim, który został wzniesiony w roku 1867 dla Antoniego Kalksteina.

 

 

 

Tu kręcono:

Belfer
Belfer 1

Belfer

reż. Łukasz Palkowski

pełen artykuł

Ważne postacie

Marwiński Bernard
Panienka z chmur lead

Marwiński Bernard

biogram

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Produkcje filmowe, zwiazane z tym miejscem:

Belfer
Zdjęcie ilustracja

Belfer

reż. Łukasz Palkowski

czytaj dalej
Kojot
Zdjęcie ilustracja

Kojot

reż. Jędrzej Bączyk

czytaj dalej
Panienka z chmur
Zdjęcie ilustracja

Panienka z chmur

reż. Bernard Marwiński

czytaj dalej

Postacie związane z miejscem:

Marwiński Bernard

czytaj dalej