Caissa

reż. Marcel Woźniak

Historia pokazana w tym filmie to próba przełożenia piękna i złożoności królewskiej gry – szachów – na język codzienności. Film jest swoistym studium roli przypadku w życiu człowieka.

„Caissa” ma dwóch głównych bohaterów Tomka i Kubę. Tomek, w tej roli Radosław Smużny, jest kinooperatorem z Kina Orzeł. Krystian Wieczyński, odgrywający rolę Kuby w filmie, to zabiegany drobny biznesmen. Obaj bohaterowie w dzieciństwie byli bardzo bliskimi przyjaciółmi.

Pewnego dnia wpadają na siebie pod kinem. Choć nie zamieniają ze sobą ani słowa,
to niby spotkanie wyzwala łańcuch zdarzeń. Kim są dla siebie po tak wielu latach?
Kim są dla innych? Kim jest Wiktoria (Anna Sawicka-Borkowicz), i kto odniesie zaklęte w jej imieniu zwycięstwo? Pytanie to powracać będzie aż do końca historii.

Przypowieść ta rozgrywa się na toruńskiej szachownicy. Rytm gry wyznaczają zegary z gotyckich wież. Ramy planszy – to kamienice i mury. Kim jest przeciwnik? Być może to demiurg, a być może my sami.

Toruń niczym szachownica

Cała akcja filmu rozgrywa się na terenie Starego Miasta.

Ciekawostki

  • Autorem scenariusza i reżyserem jest Marcel Woźniak, muzyk, filmowiec, aktor, a obecnie pisarz. Zadebiutował świetnie ocenianą książką „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie”. Obecnie tworzy serię popularnych kryminałów, których akcja ulokowana jest w Toruniu.

Metryczka filmu

„Caissa”

Polska 2011, 28’

Scenariusz i reżyseria: Marcel Woźniak

Zdjęcia: Łukasz Bieńkowski, Radosław Naworski

Muzyka: DJ Ike, Piotr Wypych, Hellsongs

Koprodukcja: Fundacja Tumult

Obsada: Krystian Wieczyński, Radosław Smużny, Paweł Tchórzelski, Anna Borkowicz-Sawicka, Anna Magalska-Milczarczyk, Jarosław Felczykowski, Leonard Cebo, Jaś Borkowicz, Karolina Ford, Marcel Woźniak i inni.

Wybrane nagrody i wyróżnienia:

MFF Tofifest – udział w konkursie „Lokalizacje”.

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach