Buława Mateusz

Mateusz Buława jest niezależnym reżyserem krótkometrażowych filmów dokumentalnych i operatorem.

Już jako nastolatek realizował swoje pierwsze wizje w Bydgoskiej Kronice Filmowej pod opieką reżyserów Macieja Cuske i Marcina Sautera. Pierwszym filmem Buławy była etiuda dokumentalna „Jurek” zrealizowana w ramach BKF, nagrodzona na kilku festiwalach niezależnych. Drugi film, krótkometrażowy „Motylkowy Szpital” pokazał dużą wrażliwość młodego filmowca na ludzkie tragedie. Dokument opowiada, historię o chorujących na raka dzieciach z jednego z bydgoskich szpitali, przygotowujących się do komunii świętej.

Buława jest również jednym z autorów polskiej edycji dokumentalnego projektu „Świat od świtu do zmierzchu” – wyreżyserował etiudę „Filozofia grabarzy”.

Kolejny jego film dokumentalny „Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić„, brał udział w finale Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych organizowanego przez Sundance Channel. Film zdobył też Nagrodę Specjalną Magazynu „Ekspres Reporterów” na Praskim Festiwalu Filmów Młodzieżowych w Warszawie, Grand Prix na 13. FF w Kochanowskim w Warszawie, Grand Prix festiwal Dozwolone do 21, I nagrodę Festiwalu Klaps w Bydgoszczy oraz III nagrodę na festiwalu OKFA w Koninie.

Buława jest też autorem zdjęć do krótkich metraży filmów m.in.: „Obsesja” (2017), „Klinika Sukcesu” (2017), „Słyszeć więcej” (2017) oraz „Zupa” (2018).

Wybrana filmografia

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Szarlotka Film Festiwal w Skierniewicach – Nagrodę Główną, Festiwal Filmowy w Kochanowskim w Warszawie – Grand Prix, MFF Tofifest – Złoty Anioł Konkursu „Lokalizacje”, Praski Festiwal Filmów Młodzieżowych w Warszawie – nagrodę specjalna magazynu „Ekspres Reporterów” i inne.

Ważna produkcja:

Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić
Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić kadr z filmu

Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić

reż. Mateusz Buława

pełen artykuł

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł

Produkcje filmowe w regionie, zwiazane z postacią:

Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić
Zdjęcie ilustracja

Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić

reż. Mateusz Buława

czytaj dalej