„Blizna” to wnikliwe studium mechanizmów władzy. Główny bohater, dyrektor Bednarz (Franciszek Pieczka), kieruje budową wielkiego kombinatu,
pod który wycina się prastarą puszczę, choć w sąsiednim województwie,
były do dyspozycji nieużytki. Skutki tej decyzji szybko okazują się fatalne, cofnąć jej jednak, już nie można. Dochodzi do coraz częstszych i ostrzejszych konfliktów z mieszkańcami i robotnikami. W czasie dramatycznych wydarzeń 1970 roku Bednarz staje po stronie robotników, ale zmęczony i rozgoryczony, odchodzi i wraca na Śląsk do żony i córki wychowującej samotnie swoje dziecko.
Film „Blizna” to kinowy debiut Krzysztofa Kieślowskiego, który powstał w 1976 roku na podstawie noweli Romualda Karasia.
Stylistyką wyraźnie nawiązuje do dokumentalnych doświadczeń reżysera. Kieślowski bardzo wnikliwie przygląda się głównemu bohaterowi, ukazując zarówno jego życie zawodowe, jak i prywatne.
Tytułowa „blizna” z fabuły Kieślowskiego to trwały ślad na psychice głównego bohatera, to także nieodwracalne zmiany, jakie zachodzą w społeczeństwie na skutek nieprzemyślanych decyzji i ingerencji władz. I w tym kontekście film z 1976 roku może być aktualny w każdym czasie i miejscu.
Według większości specjalistów, sceny do „Blizny”, w których widzimy budowę kombinatu, kręcone były w ówczesnych „Azotach” we Włocławku przy ul. Toruńskiej 222. Wskazują na to daty powstawania kolejnych części kombinatu.
Decyzja o utworzeniu zakładu o nazwie Zakłady Azotowe „Włocławek”, produkującego nawozy sztuczne została podpisana 17 lipca 1966. Uruchomienie pierwszych linii produkcyjnych nastąpiło w latach 1971 – 1972. Później, w latach 1976 – 1985 wybudowano instalacje produkcyjne polichlorku winylu i to właśnie tą budowę widzimy „Bliźnie”. W scenie lotu śmigłowcem nad terenem budowy, w wyciętym pasie lasu, wyraźnie widać budowę czteropasmowej trasy wlotowej do Włocławka od strony Torunia – dzisiejszej ulicy Toruńskiej.
„Blizna”
Polska 1976, 102’
Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Scenariusz: Krzysztof Kieślowski
Zdjęcia: Sławomir Idziak
Muzyka: Stanisław Radwan
Produkcja: Studio Filmowe TOR
Obsada: Franciszek Pieczka, Mariusz Dmochowski, Halina Winiarska, Jerzy Stuhr, Jan Skotnicki, Stanisław Igar, Michał Tarkowski, Agnieszka Holland i inni.
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – Nagroda Specjalna Jury oraz nagroda za rolę męską, Lubuskie Lato Filmowe – Złote Grono dla reżysera i inne.
Miejsca w regionie, związane z produkcją: