Barcin

Barcin miasto leżące nad rzeką Noteć, w powiecie żnińskim, znajduje się na Szlaku Piastowskim i jest jednym z dziesięciu miast położonych na Pałukach.

Prawa miejskie uzyskał w 1541 roku. Wojny w XVII i XVIII wieku spowodowały znaczne niszczenie Barcina. Miasto podczas I rozbioru Polski zostało zagarnięte przez Prusy. Udało mu się wyzwolić spod ich panowania w wyniku powstania wielkopolskiego w 1919 roku.

Rozbudowę i dynamiczny rozwój miasto zawdzięcza występowaniu złóż wapienia, wydobywanych w kamieniołomie w Piechcinie, Wapiennej i Bielawach od 1860 roku. Dzięki temu w Barcinie zaczęła osiedlać się nowa ludność, powstawały budynki administracji publicznej, oświaty, opieki zdrowotnej i socjalnej, a także handlu i różnego rodzaju usług.

Do ważniejszych zabytków Barcina należy klasycystyczny zespół dworski pochodzący z XIX wieku oraz ceglany, neogotycki kościół pw. Św. Jakuba Większego z 1901 roku, w którym znajdują się 17-głosowe organy produkcji Józefa Bacha. Odnaleźć można także zabytkowe kapliczki cmentarne z XIX wieku,fragmenty przedwojennego cmentarza ewangelickiego, budynek dawnej synagogi z 1837-1839 roku przy ul. 4 stycznia (obecnie mieści się tu przedszkole miejskie) oraz cmentarz żydowski na ul. Podgórnej. W Barcinie znajduje się wzgórze św. Wojciecha z posągiem Chrystusa oraz domy i obiekty starego miasta objęte ochroną konserwatora zabytków.

W mieście funkcjonuje Miejski Dom Kultury, w którym działają różne grupy, np. wokalna, teatralna, fotograficzna czy plastyczna. Miasto posiada również halę widowiskowo-sportową, w której odbywają się zarówno imprezy sportowe jak i wydarzenia kulturalne.

W Barcinie swoje dzieciństwo spędził Marcin Błaszak, aktor teatralny i telewizyjny, znany z takich seriali jak „Pierwsza miłość”, „Ojciec Mateusz” czy „Barwy szczęścia”.

Niedaleko Barcina, w kamieniołomach wapiennych w Piechcinie, kręcono także sceny plenerowe do serialu „Misja Afganistan” oraz do filmu „Karbala” Krzysztofa Łukasiewicza z 2015 roku.

Ważne postacie

Błaszak Marcin
Marcin_Błaszak_1

Błaszak Marcin

biogram

Warto zobaczyć w pobliżu...

Piechcin
Piechcin 4
Pałuki
Bozejewicki 4

Postacie związane z miejscem:

Błaszak Marcin

czytaj dalej