Aleksandrów Kujawski

Aleksandrów Kujawski, miasto położone na skraju Równiny Inowrocławskiej, został założony w 1834 roku, a jego nazwa pochodzi od imienia Aleksandra Sumińskiego herbu Leszczyc, polskiego szlachcica, właściciela majątku Ośno, z którego został wyodrębniony folwark Aleksandrowo.

Intensywny rozwój miasta rozpoczął się w drugiej połowie XIX wieku, wraz z podjęciem decyzji o budowie kolei żelaznej Warszawsko – Bydgoskiej. W ramach  której w okolicach Aleksandrowa Kujawskiego wytyczono miejsce pod stację graniczną między zaborem pruskim a rosyjskim.

Rozpoczęto wówczas budowę urzekającego do dziś budynku dworca kolejowego, który stał się miejscem spotkania cesarza Niemiec Wilhelma I i cara Rosji Aleksandra II.

To właśnie wizycie cara Aleksandra II, dworzec zawdzięcza swój neorenesansowy styl oraz charakter luksusowej rezydencji. Istniejący klasycystyczny gmach dworca rozbudowano w stylu neorenesansu francuskiego i luksusowo wyposażono dla potrzeb cara i jego dworu. Umieszczono  w nim reprezentacyjne „apartamenty dworskie”, czyli komnaty dla dostojnych gości tzw. „carskie pokoje” charakterystyczne dla dworców pierwszej klasy.

Stacja kolejowa funkcjonowała jako bardzo ważny „port lądowy” na granicy Królestwa Polskiego i Rosji z Prusami. Dysponowała luksusową obsługą pasażerów oraz była miejscem, przez które przewożono wielkie ilości towarów. W okresie międzywojennym zlikwidowano granicę państwową a dworzec stracił na swym znaczeniu, stając się prowincjonalnym przystankiem kolejowym.

Budynek dworca stał się inspiracją dla wielu artystów m.in. dla Edwarda Stachury, który mieszkał w pobliskim Łazieńcu, gdzie od 1999 roku odbywa się poświęcony jemu festiwal Biała Lokomotywa.

To tu właśnie Dorota Kędzierzawska realizowała sceny do swojego filmu „Jutro będzie lepiej”.  Zdjęcia kręcono w dawnej sali rewizyjnej, w pokojach carskich, w dawnej sali restauracyjnej oraz na głównym holu. Kilka ujęć pokazuje również dworzec kolejowy z zewnątrz.
Z Aleksandrowa Kujawskiego pochodzą aktorka i reżyserka Ewa Bukowska oraz reżyser i scenarzysta Grzegorz Królikiewicz.

Życie kulturalne Aleksandrowa skupia się wokół Miejskiego Centrum Kultury, które jest miejscem amatorskiego ruchu artystycznego.

W mieście od 30 lat odbywają się Ogólnopolskie Konfrontacje Muzyczne „Aleksandrowska Gitariada”. Na uwagę zasługuje też organizowana „Stachuriada”,
na którą co roku przyjeżdżają miłośnicy twórczości Edwarda Stachury.
A powołany do życia Międzynarodowy Festiwal „Dwóch Cesarzy”, promuje muzykę różnych kompozytorów  z różnych epok.

Tu kręcono:

Jutro będzie lepiej
Jutro będzie lepiej 3

Jutro będzie lepiej

reż. Dorota Kędzierzawska

pełen artykuł

Ważne postacie

Bukowska Ewa
ewa bukowska22

Bukowska Ewa

biogram
Królikiewicz Grzegorz
Królikiewicz tof

Królikiewicz Grzegorz

biogram

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Produkcje filmowe, zwiazane z tym miejscem:

Jutro będzie lepiej
Zdjęcie ilustracja

Jutro będzie lepiej

reż. Dorota Kędzierzawska

czytaj dalej

Postacie związane z miejscem:

Bukowska Ewa

czytaj dalej

Królikiewicz Grzegorz

czytaj dalej